Τρία μικρά SUV, τρεις φιλοσοφίες. Το Toyota Yaris Cross είναι ο αδιαφιλονίκητος βασιλιάς των ελληνικών πωλήσεων. Το Hyundai Kona είναι το μεγαλύτερο και το πιο «πλήρες», με βενζίνη, υβριδικό και ηλεκτρικό στην ίδια γκάμα. Το MG ZS επιτίθεται με τιμή και ισχύ. Τα συγκρίνουμε με βάση τους επίσημους τιμοκαταλόγους και τα στοιχεία των κατασκευαστών, χωρίς υποθέσεις.

Τιμές: τι πληρώνεις

Έκδοση Yaris Cross Kona MG ZS
Βενζίνη (είσοδος) — 1.0 T-GDi 115: 22.990€ ZS Max 1.5: 21.750€
Υβριδικό (είσοδος) 1.5 Hybrid 116 Active: 24.470€ Hybrid 1.6 138 PS Premium: 26.490€ Hybrid+ Excite: 24.050€
Υβριδικό (μεσαία) Style: 26.670€ Hybrid Distinctive: 28.090€ Hybrid+ Exclusive: 26.550€
Υβριδικό (κορυφή) Premiere: 35.960€ Hybrid N Line: 29.590€ Hybrid+ Luxury: 29.150€
Τετρακίνηση Style AWD-i: 29.970€ — —
Ηλεκτρικό — Kona Electric: 36.690€ —

Πηγές: toyota.gr (14/10/2026) και Τύπος για τις εκδόσεις (03/07/2026)· Hyundai, τιμοκατάλογος 08/08/2026, με επιπλέον 270€ μεταφορικά/προετοιμασία· MG, τιμοκατάλογος 17/12/2025, με προωθητική τιμή Hybrid+ από 22.050€ στο mgmotor.gr (14/10/2026).

Το συμπέρασμα στην τιμή είναι σαφές. Το MG είναι το φθηνότερο υβριδικό, και με την τρέχουσα προωθητική τιμή κοστίζει περίπου 2.400€ λιγότερο από το Yaris Cross. Η Toyota έχει τη μεγαλύτερη γκάμα εκδόσεων, από 24.470€ έως 35.960€. Το Kona Hybrid είναι το ακριβότερο υβριδικό στην είσοδο, αλλά η κορυφαία N Line μένει κάτω από τα 30.000€.

Κινητήρες και κατανάλωση

Toyota Yaris Cross: η αποδοτικότητα πρώτα

Ο 1.5 (1.490 κ.εκ.) πλήρως υβριδικός διατίθεται με 116 ή 130 ίππους. Σύμφωνα με τα στοιχεία της Toyota, η κατανάλωση WLTP είναι 4,4 έως 5,4 l/100 km και οι εκπομπές 100 έως 122 g/km. Είναι το μόνο από τα τρία με τετρακίνηση (AWD-i), που λειτουργεί με ηλεκτροκινητήρα στον πίσω άξονα.

Hyundai Kona: η ευελιξία

Το Kona Hybrid χρησιμοποιεί τον 1.6 των 138 PS (κατά τον τιμοκατάλογο της Hyundai). Η γκάμα συμπληρώνεται από τον 1.0 T-GDi των 115 PS, τον 1.6 T-GDi των 180 PS με DCT (31.090€) και την ηλεκτρική έκδοση. Είναι η μόνη επιλογή αν θέλεις στο μέλλον να περάσεις στο ηλεκτρικό χωρίς να αλλάξεις μοντέλο.

MG ZS Hybrid+: η ισχύς

Ο 1.5 (1.498 κ.εκ.) αποδίδει 102 PS και σε συνδυασμό με τον ηλεκτροκινητήρα δίνει 197 PS και 465 Nm, με κιβώτιο υβριδικής μετάδοσης τριών σχέσεων. Η MG δηλώνει 0-100 χλμ./ώρα σε 8,7 δευτερόλεπτα, κατανάλωση 5,0-5,1 l/100 km και 113-115 g/km CO2. Είναι το ταχύτερο των τριών στα χαρτιά, με ελαφρώς υψηλότερη επίσημη κατανάλωση από το Yaris Cross.

Χώροι και πρακτικότητα

Το MG ZS έχει μήκος 4,43 μέτρα και, σύμφωνα με τη μάρκα, πορτμπαγκάζ 443 λίτρων (1.457 λίτρα με αναδιπλωμένα καθίσματα). Είναι το πιο ευρύχωρο στο πορτμπαγκάζ της τριάδας. Το Yaris Cross είναι το πιο συμπαγές, με χώρο αποσκευών 320 έως 397 λίτρα ανάλογα με την έκδοση. Είναι η καλύτερη επιλογή για στενούς δρόμους, αλλά η πιο περιορισμένη για τετραμελή οικογένεια με πολλές αποσκευές. Το Kona τοποθετείται ανάμεσα στα δύο σε διαστάσεις. Επειδή τα λίτρα του πορτμπαγκάζ διαφέρουν ανάμεσα στην υβριδική και την ηλεκτρική έκδοση, ζήτα τα επίσημα στοιχεία της έκδοσης που σε ενδιαφέρει.

Εξοπλισμός

Η MG δίνει στάνταρ, ήδη από τη βασική Excite, το πακέτο MG Pilot με προσαρμοζόμενο cruise control, διατήρηση λωρίδας, παρακολούθηση τυφλού σημείου, κάμερα οπισθοπορείας και οθόνη 10,25 ιντσών. Η Exclusive προσθέτει LED φώτα, ζάντες 17 ιντσών και οθόνη 12,3 ιντσών. Η Toyota και η Hyundai κλιμακώνουν τον εξοπλισμό περισσότερο ανά έκδοση. Για να συγκρίνεις σωστά, η ρεαλιστική σύγκριση είναι Yaris Cross Style (26.670€), Kona Hybrid Premium (26.490€) και ZS Hybrid+ Exclusive (26.550€). Σε αυτό το επίπεδο οι τιμές των τριών είναι σχεδόν ίδιες.

Σενάρια χρήσης

Κυρίως πόλη, λίγα χιλιόμετρα

Αν το αυτοκίνητο κάνει 8.000 έως 10.000 χλμ. τον χρόνο μέσα στην πόλη, το πλεονέκτημα κατανάλωσης του Yaris Cross ισχύει, αλλά μεταφράζεται σε λίγες δεκάδες ευρώ τον μήνα. Σε αυτή την περίπτωση μετράνε περισσότερο το μέγεθος, η ευκολία στάθμευσης και η μεταπώληση, πεδία όπου κερδίζει η Toyota. Αν δεν σε ενδιαφέρει το υβριδικό, το βενζινοκίνητο Kona 1.0 T-GDi (22.990€) ή το ZS Max 1.5 (21.750€) είναι φθηνότερες εναλλακτικές.

Οικογένεια και ταξίδια

Με δύο παιδιά, καρότσι και διακοπές σε νησί, το πορτμπαγκάζ των 443 λίτρων του ZS και οι διαστάσεις του Kona κάνουν διαφορά. Εδώ το Yaris Cross δυσκολεύεται, εκτός αν η οικογένεια ταξιδεύει ελαφριά.

Πολλά χιλιόμετρα σε εθνική οδό

Στον αυτοκινητόδρομο το πλεονέκτημα του full hybrid μικραίνει. Τότε η ισχύς του ZS Hybrid+ ή η ηλεκτρική εκδοχή του Kona, αν υπάρχει δυνατότητα φόρτισης, γίνονται πιο ενδιαφέρουσες.

Κόστος ιδιοκτησίας

Τέλη κυκλοφορίας και τεκμήριο

Το Yaris Cross και το ZS Hybrid+ βρίσκονται κάτω από τα 122 g/km WLTP. Άρα πληρώνουν μηδενικά τέλη κυκλοφορίας και έχουν το ελάχιστο τεκμήριο των 2.000€. Για το Kona Hybrid έλεγξε το CO2 της συγκεκριμένης έκδοσης στο πιστοποιητικό συμμόρφωσης, γιατί οι ζάντες και ο εξοπλισμός αλλάζουν την τιμή.

Εγγύηση και μεταπώληση

Η Toyota προσφέρει εγγύηση έως 11 έτη ή 200.000 χλμ. με συντήρηση στο δίκτυο. Η MG δίνει 7 έτη ή 150.000 χλμ. Ο σημαντικότερος παράγοντας όμως είναι η μεταπωλητική αξία. Το Yaris Cross, με 758 ταξινομήσεις τον Σεπτέμβριο και περίπου 6.360 στο εννεάμηνο (προσωρινά στοιχεία), έχει τη μεγαλύτερη ζήτηση στην αγορά μεταχειρισμένων. Η MG κέρδισε μερίδιο γρήγορα, με 414 ταξινομήσεις τον Σεπτέμβριο, αλλά η αγορά μεταχειρισμένων της δεν έχει ακόμη ωριμάσει.

Δόση

Σύγκρινε τα τρία με τα ίδια χρήματα προκαταβολής στον υπολογιστή leasing και δανείου του turion.

Η ετυμηγορία

  • Toyota Yaris Cross Hybrid: για όποιον θέλει χαμηλή κατανάλωση, ήσυχη ιδιοκτησία και την καλύτερη μεταπώληση. Η ασφαλής επιλογή.
  • Hyundai Kona: για όποιον χρειάζεται χώρο στις πίσω θέσεις ή θέλει επιλογή ανάμεσα σε βενζίνη, υβριδικό και ηλεκτρικό.
  • MG ZS Hybrid+: για όποιον θέλει τη μεγαλύτερη ισχύ, το μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ και τον περισσότερο εξοπλισμό ανά ευρώ, και αποδέχεται το ρίσκο μιας νεότερης μάρκας.

Για το πλαίσιο, διάβασε την ανάλυσή μας για τα κινεζικά αυτοκίνητα στην Ελλάδα. Για την ιαπωνική αξιοπιστία στην πιο θρυλική της μορφή, την ιστορία του Toyota Supra A80.