Το Sandero Stepway αποκτά, στον ελληνικό τιμοκατάλογο, πλήρως υβριδική έκδοση. Στον κατάλογο επιβατικών της Dacia με ισχύ από 7 Οκτωβρίου 2026 το Stepway Hybrid 155 Expression κοστίζει 21.900€ και το Extreme 22.900€. Είναι ανώτατες προτεινόμενες λιανικές τιμές (ΑΠΛΤ), με ΦΠΑ. Το NewsAuto έγραψε στις 8 Οκτωβρίου ότι η ελληνική αντιπροσωπεία ανακοίνωσε την έναρξη διάθεσης και ότι είναι η πρώτη φορά που το Stepway προσφέρεται με full hybrid.
Στον ίδιο κατάλογο το επταθέσιο Jogger Hybrid 155 είναι στα 28.400€ (Expression) και 29.400€ (Extreme). Αυτές οι δύο τιμές υπάρχουν ήδη στον οδηγό για τα 7θέσια. Το καινούργιο στοιχείο της εβδομάδας είναι το Stepway.
Η φωτογραφία δείχνει Sandero Stepway του 2026 στη Στουτγάρδη. Δεν είναι λήψη της ελληνικής υβριδικής έκδοσης.
Οι τιμές του καταλόγου
| Έκδοση | Ίπποι | Κιβώτιο | ΑΠΛΤ | CO2 |
|---|---|---|---|---|
| Sandero Stepway Hybrid 155 Expression | 155 | αυτόματο | 21.900 € | 100 g/km |
| Sandero Stepway Hybrid 155 Extreme | 155 | αυτόματο | 22.900 € | 100 g/km |
| Jogger Hybrid 155 Expression | 155 | αυτόματο | 28.400 € | 104 g/km |
| Jogger Hybrid 155 Extreme | 155 | αυτόματο | 29.400 € | 104 g/km |
Πηγή: τιμοκατάλογος επιβατικών Dacia, ισχύς από 07/10/2026. Η GA Hellas γράφει ότι οι τιμές είναι μη δεσμευτικές προτεινόμενες και ότι πακέτα εξοπλισμού ή προωθητικές ενέργειες μπορούν να αλλάξουν την τελική τιμή. Στον κατάλογο περιλαμβάνεται εργοστασιακή εγγύηση 5 ετών ή 100.000 χλμ., όποιο έρθει πρώτο.
Δίπλα στη βενζίνη και στο υγραέριο
Όλες οι τιμές είναι Expression, από τον ίδιο κατάλογο, για να συγκρίνονται εκδόσεις και όχι πακέτα.
| Έκδοση Expression | ΑΠΛΤ | CO2 στον κατάλογο | Διαφορά από το Hybrid 155 |
|---|---|---|---|
| Stepway TCe 110, μηχανικό | 18.550 € | 128 g/km | −3.350 € |
| Stepway Eco-G 120, μηχανικό | 18.900 € | 114 g/km | −3.000 € |
| Stepway Hybrid 155, αυτόματο | 21.900 € | 100 g/km | — |
| Jogger Eco-G 120 7θέσιο, μηχανικό | 24.200 € | 120 g/km | −4.200 € |
| Jogger TCe 110 7θέσιο, μηχανικό | 24.800 € | 136 g/km | −3.600 € |
| Jogger Hybrid 155, αυτόματο | 28.400 € | 104 g/km | — |
Το υβριδικό Stepway δεν είναι η φθηνότερη είσοδος στη γκάμα. Είναι η έκδοση με το χαμηλότερο CO2 στον κατάλογο του μοντέλου και η μόνη full hybrid. Το φθηνότερο Stepway του ίδιου PDF είναι το TCe 110 Essential στα 17.350€ (128 g/km στο γενικό κατάλογο· το αναλυτικό φυλλάδιο του Stepway γράφει 130).
Τέλη κυκλοφορίας
Στον τιμοκατάλογο το Stepway Hybrid 155 γράφει 100 g/km και το Jogger Hybrid 155 104 g/km. Το φύλλο τεχνικών του Stepway δίνει εύρος WLTP 99-104 g/km, ανάλογα με την έκδοση. Και τα δύο νούμερα είναι κάτω από το όριο της μηδενικής ζώνης.
Με το άρθρο 55 του ν. 5177/2025, στα αυτοκίνητα με πρώτη ταξινόμηση από 1/1/2021 και WLTP, έως 122 g/km τα τέλη είναι 0€. Το TCe 110 Expression των 128 g/km μπαίνει στο επόμενο κλιμάκιο, 0,64€ ανά γραμμάριο: 128 × 0,64 = 81,92€ τον χρόνο. Τα τέλη υπολογίζονται με το CO2 της άδειας, όταν συμφωνεί με το πιστοποιητικό συμμόρφωσης. Ο λογαριασμός για ένα συγκεκριμένο αυτοκίνητο γίνεται στον υπολογιστή τελών. Η κλίμακα αναλύεται στον οδηγό τελών κυκλοφορίας 2027.
Τι γράφει το φύλλο τεχνικών για το Stepway
Τα παρακάτω είναι από το φυλλάδιο «Νέο Dacia Sandero Stepway MY25.1», τιμοκατάλογος 07/10/2026, έκδοση εντύπου 10/2026 V2. Αφορούν το Stepway Hybrid 155, όχι αυτομάτως το Jogger.
| Hybrid 155 | |
|---|---|
| Κυβισμός | 1.789 κ.εκ., 4 κύλινδροι / 16 βαλβίδες |
| Βενζινοκινητήρας | 80 kW στις 5.300-5.750 σ.α.λ., 172 Nm στις 3.000-4.000 |
| Ηλεκτροκινητήρας | 36 kW στις 1.677-6.000 σ.α.λ., 205 Nm στις 200-1.677 |
| Μπαταρία | 1,4 kWh |
| Κιβώτιο | αυτόματο multimode, 4+2 σχέσεις |
| 0-100 χλμ./ώρα | 8,3 δλ. |
| 80-120 χλμ./ώρα | 6,1 δλ. |
| Τελική | 180 χλμ./ώρα |
| Κατανάλωση WLTP | 4,3-4,6 λτ./100 χλμ. |
| CO2 WLTP | 99-104 g/km |
| Βάρος (ελάχιστο) | 1.266 κιλά |
| Ρυμούλκηση με φρένα | 1.100 κιλά |
| Προδιαγραφή | Euro 6e-bis-FCM (Euro 6X) |
Ο βενζινοκινητήρας είναι ατμοσφαιρικός, άμεσου ψεκασμού, με καδένα. Η κίνηση είναι στους εμπρός τροχούς. Το φυλλάδιο δεν δίνει μία «συνδυαστική ροπή». Δίνει ξεχωριστά τα 172 Nm του βενζινοκινητήρα και τα 205 Nm του ηλεκτροκινητήρα. Οι 155 ίπποι είναι η ισχύς της έκδοσης στον τιμοκατάλογο.
Στην ανακοίνωση της 16ης Φεβρουαρίου 2026 η Dacia περιγράφει το ίδιο σύστημα με στρογγυλεμένους ίππους: τετρακύλινδρο 1,8 λίτρου 109 ίππων, ηλεκτροκινητήρα 50 ίππων, μίζα/γεννήτρια, μπαταρία 1,4 kWh (230V) και κιβώτιο χωρίς συμβατικό συμπλέκτη, με τέσσερις σχέσεις για τον βενζινοκινητήρα και δύο για την ηλεκτροκίνηση. Τα 80 kW του φυλλαδίου είναι περίπου 109 ίπποι· τα 36 kW είναι περίπου 49, όχι 50. Για το Jogger, η ίδια ανακοίνωση λέει μείωση έως 10% σε κατανάλωση και εκπομπές έναντι του προηγούμενου Hybrid 140, εκκίνηση πάντα ηλεκτρικά και κίνηση αμιγώς ηλεκτρικά για έως 80% του χρόνου μέσα στην πόλη. Αυτά τα τρία ποσοστά είναι δήλωση της Dacia για το Jogger, όχι μέτρηση του φυλλαδίου για το Stepway.
Στον εξοπλισμό, το φυλλάδιο σημειώνει ότι το Hybrid 155 φέρνει στον Expression ψηφιακό πίνακα 7 ιντσών, αυτόματο κλιματισμό, κάρτα πρόσβασης χωρίς κλειδί και ηλεκτρικό χειρόφρενο. Η Expression έχει ήδη οθόνη 10,1 ιντσών με ασύρματο Android Auto και Apple CarPlay.
Το ίδιο σύστημα σε Duster και Bigster
Ο κατάλογος της 7ης Οκτωβρίου τιμολογεί το Hybrid 155 και στα μεγαλύτερα μοντέλα. Δεν είναι καινούργια είδηση για το Bigster, που η Dacia είχε ήδη παρουσιάσει με αυτό το σύστημα τον Φεβρουάριο. Οι τιμές, για όποιον συγκρίνει μέσα στη μάρκα:
| Έκδοση | ΑΠΛΤ | CO2 |
|---|---|---|
| Duster Hybrid 155 Expression | 28.700 € | 109 g/km |
| Duster Hybrid 155 Journey / Extreme | 31.200 € | 109 g/km |
| Bigster Hybrid 155 Expression | 32.000 € | 105 g/km |
| Bigster Hybrid 155 Journey | 34.800 € | 104 g/km |
| Bigster Hybrid 155 Extreme | 35.300 € | 106 g/km |
Το Stepway Hybrid 155 Expression, στα 21.900€, μένει η φθηνότερη full hybrid Dacia αυτού του καταλόγου.